CardioHome
O nas Poradnie Usługi USG serca USG Doppler EKG Próba wysiłkowa Holter EKG Holter ciśnieninowy Kontrola rozruszników Dla pacjenta Kontakt
Usługi

Próba wysiłkowa

Aby sprawdzić, jak dokładnie funkcjonuje organizm, stosuje się różnorodne metody diagnostyczne, mniej lub bardziej inwazyjne. Jedną z nich jest próba wysiłkowa, która ma na celu określenie wydolności pacjenta oraz pomaga diagnozować różnorodne schorzenia.

Tego typu test jest metodą nieinwazyjną, stosowaną w celu m.in. ustalenia przyczyny bólu w klatce piersiowej, zdiagnozowania choroby wieńcowej, kontroli stanu zdrowia chorych po przebytym zawale czy ocenę działania wszczepionego rozrusznika.

Przygotowanie do elektrokardiograficznej próby wysiłkowej

Aby badanie zostało przeprowadzone w odpowiednich warunkach, zaleca się, aby pacjent nie przyjmował posiłków co najmniej 3 godziny przed planowanym wysiłkiem. Dodatkowo, powinien on ograniczyć wykonywanie czynności, które mogłyby mieć wpływ na wynik testu - np. dźwiganie lub nadmierna aktywność fizyczna. W niektórych przypadkach, pacjent mający zostać poddany tego typu próbie, proszony jest o niezażywanie leków, które mogłyby wpłynąć na rezultat badania, jednak nigdy nie należy podejmować takiej decyzji bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą.

Przebieg badania

Pacjentowi, poddawanemu próbie wysiłkowej, przykleja się specjalne elektrody, które kontrolują pracę serca. Podczas jej trwania, mierzy się także ciśnienie, przy pomocy specjalnego mankietu zakładanego pacjentowi. Test przeprowadzany jest na bieżni. Aktywność pacjenta jest stopniowo zwiększana, aby jak najdokładniej skontrolować jego stan zdrowia. Badanie zwykle trwa od kilku do kilkunastu minut.