CardioHome
O nas Poradnie Usługi USG serca USG Doppler EKG Próba wysiłkowa Holter EKG Holter ciśnieninowy Kontrola rozruszników Dla pacjenta Kontakt
Usługi

Badanie USG Doppler

USG Dopplera – ocena wydolności oraz przepływów żylnych i tętniczych

W Prywatnej Przychodni Kardiologicznej Cardio Home wykonujemy badanie Dopplera tętnic szyjnych, podobojczykowych, kończyn dolnych, serca (wraz z echem serca) oraz jamy brzusznej. To badanie pozwala wykryć schorzenia w obrębie tętnic i żył, mogące prowadzić na przykład do zawału serca, udaru mózgu czy zatorowości płucnej. Skutki niewydolności układu krążenia mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego warto skorzystać z tej nieinwazyjnej i bezbolesnej metody.

USG Doppler – wskazania:

miażdżyca,

przebyte urazy związane z urazem naczyń krwionośnych,

ból kończyn,

uczucie drętwienia, mrowienia, zaburzenia czucia,

niewłaściwe gojenie się ran na kończynach,

zakrzepica,

żylaki,

obrzęki,

kontrolnie po zabiegach w obrębie naczyń krwionośnych.

Na czym polega badanie USG Doppler?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta (nie licząc USG wątroby i tętnic nerkowych, kiedy trzeba być na czczo). Pacjent musi odsłonić część ciała poddawaną badaniu. Lekarz nakłada na skórę żel do ultrasonografii. Następnie przykłada do ciała pacjenta głowicę urządzenia i przesuwa ją obserwując obraz na monitorze. Urządzenie wysyła w głąb ciała falę ultradźwiękową, która odbija się od krwinek czerwonych i powraca do głowicy. Zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej dają obraz, gdzie krew płynie wolniej, gdzie szybciej, a gdzie może się cofać. Doppler żył pozwala zbadać wydolność układu krwionośnego oraz wykryć potencjalnie groźne dla zdrowia przewężenia wynikające z miażdżycy, zakrzepicy czy innych schorzeń.

Badanie dopplerowskie jest bezbolesne i bezinwazyjne. Może być przeprowadzane nawet u dzieci, a także bez przeszkód powtarzane przez pacjenta. Wykonujemy je w połączeniu z konsultacjami z zakresu flebologii i chirurgii naczyniowej. Na wizytę należy przynieść posiadaną dokumentację medyczną.

Metoda ta nie pozwala na zbadanie żył i tętnic znajdujących się w czaszce, ponieważ tkanka kostna stanowi barierę dla fal ultradźwiękowych. W takim przypadku wykonuje się rezonans magnetyczny.